יום ראשון, 6 בינואר 2013

Wild Blood - גיימלופט בחצר המלך ארתור

הו, אגדת המלך ארתור. משחר ההיסטוריה של בריטניה מסופר הסיפור הנצחי של המלך שהיה ויהיה. החרב שבסלע, הגבירה שבאגם, השולחן העגול, ממלכת קמלוט, האי הקסום של אוולון, אהבה, בגידה, גבורה והקרבה.
מאות שנים מאז סופר לראשונה, ועדיין אי אפשר שלא להתרגש מסיפורו של לנסלוט, אבירו האמיץ ביותר של ארתור שגם היה למפלתו כאשר חמד את המלכה גווינוויר, אך כיפר על חטאו כאשר יצא למסע לחיפוש הגביע הקדוש כדי להציל את מלכו הגוסס.

אני לנסלוט, ביץ'
אני אקסטרים לנסלוט, ביץ'. נינג'ה סטייל! 
כמובן, תמיד אפשר לשפר. נגיד, מה אם ארתור הנבגד היה נעזר במכשפת החצר שלו מורגנה (אף מילה על זה שהיא אחותו  למחצה ואם בנו) כדי לפתוח שער לגהנום ולזמן צבא של שדים כדי, אה, לעשות משהו רע באופן כללי לממלכת אוולון? ומה אם לנסלוט, בשובו לממלכה, היה יוצא להביס את ארתור וצבא השדים שלו ע"י מציאת כל מיני חפצים קסומים מרחבי הממלכה? היי, ומה אם מורגנה היתה דרקון, וללנסלוט היה חרב בגודל של שני איכרים?
...לא?
ובכן, מיתוס בריטי אלמותי, אנחנו גיימלופט הצרפתים ואנחנו מפליצים בכוון הכללי שלך.

מורגן לה-פיי, מכשפה
לא, אני מורגן לה-פיי! אתה... לא דובהקין, הא?
ברוכים הבאים ל-Wild Blood, ההרפתקאה החדשה מבית גיימלופט והמשחק הראשון שלהם המבוסס על מנוע Unreal.
27.90 ש"ח בשבילך (אם פספסת את המבצע של החגים) שייקנו לך שעות על גבי שעות (לא יותר משש, נראה לי) של דם, אש ותמרות עשן.

זוכרים את חרבות וחרכשפים, ואיך אפשר להעביר סיפור שלם עם כמה פיקסלים וצליל? אז כאן יש לנו דוגמא לאיך אפשר עם הפקה בסדר גודל הוליוודי, מנוע תלת מימד מתקדם, אקשן בלתי פוסק ומספיק טסטוסטרון בשביל להצמיח שיער על החזה של אביב גפן ליצור את המשחק הגנרי ביותר בעולם.

היי. אני לנסלוט, ביץ'.
למען הסר כל ספק, כמו כל משחק של גיימלופט גם זה העתקה בוטה של משחק של גדולים, עם סיפור קצת שונה מודבק ברישול מלמעלה. מתחת לעור התפור ברישול של לנסלוט מציצים חלקי איברים מסוקסי שרירים של חבר'ה כמו קראטוס, מלחמה ודאנטה. ו...אה, דאנטה. אוקיי, אז הם לא הראשונים שהעתיקו את הנוסחה של God of War. אבל גיימלופט כמו גיימלופט תמיד עושים את זה בסגנון הייחודי שלהם.

תמיד יש אחד כזה, נכון? שמן עם כלי מטבח ענקי? יש גם אחד עם קופיץ.
כלומר, כן. זה אחד מהמשחקים האלה שבו גיבור מעוצבן צועד בנחישות לאורך מסלול (מתפתל, אך עדיין לינארי- כמו באיקאה) ועוצר מדי כמה צעדים כדי לרצוח קבוצה של אוייבים בעזרת שילוב של תקיפות מהירות, איטיות, קומבואים והתקפות מיוחדות.
רק שכאן אתה עושה את זה עם מערכת השליטה המדוייקת של גיימלופט. כלומר, ג'וייסטיק וירטואלי זעיר בצד שמאל כדי לשלוט בכוון התנועה של לנסלוט כל עוד האגודל שלך מועיל לא לצאת מהתחום הזעיר בו הוא עובד, וגרירות דרך כל שאר המסך כדי לשלוט בכוון המצלמה. וצריך גרירה לרוחב כל המסך כדי להפנות את המצלמה ב-180 מעלות.
עכשיו, נסה לדמיין קרב שבו לנסלוט מוקף באוייבים מכל הכוונים, כל לחיצה על כפתור תקיפה גורמת לו לבחור אוייב קרוב כלשהו ולתקוף אותו, והפאקינג מצלמה לא משנה כיוון אלא אם אתה פאקינג מזיז אותה.
זה לא שהקרבות הם קשים. להפך. צריך להיות קוף אחרי ניתוח כריתת אונה כדי לא להצליח לנצח ב-99% מהקרבות פשוט ע"י הקלקה מספיק מהר על כפתור ההתקפה עד שכל מה שסביבך מת ומשפריץ מטבעות זהב.
אתה פשוט לא תראה שום דבר, כי המצלמה מסתכלת לכוון השני.
למעשה, האוייב הכי קטלני במשחק זה הרצפות האלה שספייקים קופצים מהן כל כמה שניות, פשוט כי כמעט בלתי אפשרי לחזות לאיזה כיוון לנסלוט יחליט לרוץ כשתזיז את הסטיק קדימה. רמז: לתוך הספייקים.

אני לא יודע למה, אבל אני חייב פיפי
וכן, כמו כל משחק כזה יש כאן חידות. אבל בניגוד לחרבות וחרכשפים אתה לא תרגיש חכם כי פתרת אותן. אתה תרגיש ממש, ממש טיפש. נניח, משחקון של פתיחת שער? יש אייקון של שער פתוח ואייקון של שער סגור, וצריך לגרור את הפתוח לתוך הסגור. בגרסה הקשה צריך לעשות את זה כמה פעמים!
או ה-turret section. אותו קטע שמשחקים לא מקוריים תוקעים בשביל קצת שינוי אווירה שבו אתה מאייש צריח ויורה בדברים? אז כאן בערך פעם במסך יש קטע בליסטרה, שבו אתה צריך לירות ממש ממש מהר חיצים על אוייבים מעצבנים כמו איזה משחק מעפן מתחילת שנות התשעים. אבל עם השליטה הכמעט בלתי אפשרית של המשחק הזה לכוון זה אחד הדברים המתסכלים שאפשר לדמיין, ואם חלילה תעיז לירות מהר מידי לקשת יהיה מעצור (מה?!) ותצטרך לחכות עד שהיא תתקרר (פאקינג מה?!).

במיתוס המקורי לנסלוט מחפש את הגביע הקדוש. כאן הוא יורה למלאכיות ב...
או שדרוגים. אתה יכול לאסוף מטבעות זהב. כל אוייב מת מפיל כמה. כל כד שתנפץ מכיל כמה. כל איכר לבוש סחבות או איכרה לבושת מחוך שתשחרר מכלוב אקראי יתנו לך כמה (טיפ?). ובערך מתי שיתחשק לך תוכל לקנות שיקויים או לשדרג את כלי הנשק והשריון שלך. אבל כשתגיע לשלב הרביעי או החמישי של המשחק, ולפי המפה נראה כאילו אתה מתחיל להתקרב לסוף, יתחיל לחלחל בך החשד שאין מצב שעד שהמשחק נגמר תספיק לשדרג אפילו משהו אחד עד הסוף או חלילה לרכוש נשק או שריון חזקים יותר.
איך זה ייתכן?

ברצינות?
ברצינות גיימלופט? ברצינות?! אתם מוכרים לי זהב בתוך משחק שקניתי בכסף מלא? ברצינות?!

ב ר צ י נ ו ת ??!!?!
אתם צוחקים, נכון?
...
...
ברצינות?!
...
פאקינג גיימלופט.

היי, לפחות זה לא ערפילי אוולון

2 comments:

 1. ואו נראה מרשים! אם כבר משחקי מחשב אז שלפחות יהיו קצת שאובים מההיסטוריה והמיתולוגיה ולא רק אלימות חסרת טעם. אני מתכוונת לחפש בסרטים לילדים לצפייה ישירה את הסרט להראות לילדים שלי ואולי אף ארשה להם לשחק במשחק.

  השבמחק
 2. א... אני לא בטוח אם זה ספאם יצירתי לסטרימינג של וואלה או שסתם את מבולבלת לגבי מה שאני מנסה להגיד פה.
  אבל במקרה שזה אופציה ב':
  1. למשחק הזה אין שום קשר להיסטוריה ומיתולוגיה.
  2. כל מה שיש במשחק הזה זה אלימות חסרת טעם.
  3. אני באמת לא ממליץ על המשחק הזה, בטח לא לילדים.
  4. אם את מחפשת סרט בנושא לילדודס, רק Excalibur מ-1981.
  בכל מקרה, תודה על התגובה הראשונה EVER!

  השבמחק